Vyberáte medzi krovinorezom a vyžínačom? Nechajte si poradiť!

Krovinorez a vyžínač sú motorové zariadenia, vyzerajú takmer identicky a slúžia na podobný účel. Aké sú medzi nimi rozdiely?

Krovinorez a vyžínač dosiahnu aj tam, kde kosačka nemá šancu. Sú ideálnym doplnkom pri starostlivosti o trávnik a kroviny. Krovinorez je výkonným a univerzálnym pomocníkom, no do vašej záhrady sa možno viac hodí vyžínač. Pri výbere dbajte najmä na terén a objem práce, ktorú potrebujete vykonať.

 

Krovinorez

Krovinorez je masívnejšie zariadenie, určené na kosenie väčších plôch trávnika a úpravu kríkov či menších stromov. Jeho výhodou je najmä viacúčelovosť – väčšinou zvládne to, čo vyžínač a pridá aj niečo navyše.

Na rozdiel do vyžínača má rovný hriadeľ a v hlavici aj nôž. Pre kompletnejšie vybavenie je drahší a odolnejší, no zároveň aj ťažkopádnejší – únavu z niekoľkohodinovej práce však poľahky vynahradí pocit z perfektne pokoseného pozemku či záhrady.

Krovinorezy sa vyrábajú len v benzínovej verzii a niektoré z nich možno dodatočne vylepšiť kúpou špeciálnych nožov alebo pílových kotúčov. S kotúčom má krovinorez ešte väčšiu silu a dokáže pokoriť aj kmene stromov.

 

Vyžínač

Po prečítaní predošlých riadkov by sa mohlo zdať, že kúpa vyžínača je zbytočná, ale opak je pravdou. Vyžínač je síce určený výhradne na kosenie trávnika a burín, no vďaka zahnutému hriadeľu sa dostane aj na ťažko prístupné miesta – problémy mu nerobia napríklad ani priestory pri chodníkoch.

Oproti krovinorezu je cenovo dostupnejší, ľahší a skladnejší. Práca s ním je jednoduchšia. Má však menej odolnú hlavicu a o rez sa starajú lanká, ktoré sa pri nesprávnom používaní môžu ľahko opotrebovať či pretrhnúť.

Vyžínač je ekonomický nielen nízkou hmotnosť, ale aj napájaním. Okrem benzínovej verzie sú dostupné aj akumulátorové či elektrické vyžínače, ktoré vám ušetria peniaze a sú tichšie.

 

Zachovajte bezpečnosť

Či už sa rozhodnete pre krovinorez, alebo vyžínač, nezabúdajte na bezpečnosť pri práci. Obe zariadenia môžu napriek ochranným hlaviciam vystreľovať kamene, a tak je potrebné, aby ste si chránili oči okuliarmi alebo štítkom.

Pomôcť vám môže aj prilba a taktiež nezabudnite na poriadnu obuv a rukavice. V neposlednom rade je nevyhnuté chrániť si aj uši, k čomu ideálne poslúži celoplastový chránič sluchu.