V dielni pekne teplúčko

Manuálne koníčky vyhľadávajú predovšetkým ľudia duševne pracujúci. Vo dne namáhajú mozgové závity a po večeroch alebo cez víkendy precvičujú svoje ruky. Kým milovníci krížoviek alebo sledovania seriálov si večer sadnú do svojej obývačky, ľudia prevádzkujúci manuálne koníčky, ako je spracovanie dreva, tvarovanie kovov alebo milovníci plechových veteránov potrebujú na prevádzkovanie svojho hobby dielňu. Avšak prázdna garáž alebo dielňa na vlastné realizovanie sa nestačí.

Pri zariaďovaní novej dielne, keď napríklad kúpime nový dom alebo sa presťahujeme do iného mesta, myslíme v prvom rade na pracovný stôl, rôzne stroje a elektrické i ručné náradia. S kvalitným vybavením nám ide práca pekne od ruky a v našej dielni tak vznikajú rýchlejšie pekné nové veci, práca nás baví.

Rýchlo ale nás baviť prestane, keď nám lepidlá nedržia, laky neschnú a kliešte padajú zo skrehnutých rúk. Aj keď u toho náradia by sme to zvládli silou vôle, epoxidové lepidlá ale nijako nepresvedčíme, aby ich molekuly za nízkej teploty reagovali. Keď je v dielni chladno, tak je tam skrátka zima.

Pre domáceho majstra našťastie neexistuje problém, s ktorým by si nevedel poradiť. Problém dielne v zimných mesiacoch má riešenie. Najprv prichádza na rad jej zateplenie. Tým sa zníži únik tepla z dielne, ale je to riešenie len pre jarné a jesenné dni. Ak chcete udržať v dielni teplotu vhodnú pre prácu i technológiu tvrdnutia lepidiel a lakov, nasleduje ďalší nevyhnutný krok: vykurovanie dielne.

Trvalé vykurovanie dielne, v ktorej trávime čas len občas, je celkom veľký luxus, ak sa pozrieme na náklady takéhoto počínania. Prevádzkovanie hobby nie je zárobkový podnik, takže nemôžeme náklady na kúrenie zahrnúť do žiadneho zisku. Sú to len náklady na prevádzkovanie nášho koníčka. Preto sa oplatí do dielne inštalovať mobilné vykurovanie a zapínať ho v čase, keď sa vo svojej dielni nachádzame a pracujeme. Podľa druhu a veľkosti dielne volíme typ paliva a celkový výkon vykurovacieho telesa.

V automobilových dielňach našli uplatnenie kotle na zmesi opotrebovaných olejov, ktoré ich premenou na teplo súčasne riešia aj onú Nerudovskou otázku „kam s ním“. V kovospracujúcej dielni využijete plynové ohrievače na propán-bután alebo naftové ohrievačedodávané v dvoch prevedeniach: s priamym i nepriamym spaľovaním. Drevo-dielňu zase vybavte elektrickými ohrievačmi.

Každý druh vykurovania má svoje výhody a je lepšie prispôsobený pre iný typ dielne. Vo všetkých prípadoch tak máte možnosť prevádzkovať svoje hobby v každom ročnom období. Venujte trochu času výberu správneho vykurovania svojej dielne už v lete a v zime si užívajte nielen teplo domova, ale aj teplo svojho priestoru pre hobby.

označenie: