Topinambur pre gurmánov

Gurmánske špeciality z topinambura
Topinambury môžeme konzumovať surové, varené alebo v podobe nejakého zaujímavého prevažne sladkého produktu.

Jedlá z topinambura nájdete vo vychytených zahraničných reštauráciách. V reštaurácií s neuveriteľnou historickou atmosférou Domaine de Châteauvieux, ktorá sa nachádza neďaleko Ženevy, vám ponúknu topinambur v kombinácií so vzácnymi a u gurmánov veľmi cenenými hľuzovkami. Šéfkuchár reštaurácie Miramonti l’Altro, ktorá sa nachádza na severe Talianska, vám pripraví jedinečnú rybaciu polievku s mandľovým mliekom, šafranom a topinamburom.

Ak by ste mali chuť ochutnať topinambur, je to možné aj na Slovensku. V reštaurácií Le Monde, ktorej šéfkuchádom je Martin Korbelič, vám pripravia teľaciu roštenku s topinamburom. Šéfkuchár hotela Altis Juraj Hruška, vám zasa pripraví gratinovanú kocku z topinamburov, prípadne v bare spomínaného hotela môžete ochutnať skvelý topinamburový čaj. Topinamburové karbonátky, alebo topinamburové sladké palacinky si môžete vychutnať v penzióne Villa Helia v Dolnom Kubíne. V prípade, že máte záujem vyskúšať nejaké jedlo doma, na internete nájdete množstvo zaujímavých receptov na jedlo s topinamburom. Keďže ide o sezónnu rastlinu, ktorú je pomerne ťažké zohnať, alternatívou pre gurmánov sú produkty z topinambura dostupné na našom trhu. Veľkú obľubu má topinambur hlavne vo Francúzsku a Nemecku, kde z neho vyrábajú veľmi obľúbený alkoholický nápoj, schnapps zvaný Rossler.

Hľúza (koreň) topinambura má zaujímavú orieškovú chuť a svojim vzhľadom pripomína koreň zázvoru. Pre vysoký obsah inulínu je veľmi vhodný pre diabetikov a priaznivo pôsobí na zažívací trakt. Nadzemná časť rastliny vyzerá ako slnečnica s malými žltými kvetmi, preto je v Nemecku s obľubou pestovaná v záhradkách aj ako okrasná rastlina.

Jeden komentár k Topinambur pre gurmánov

Nechajte správu

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>