Tipy, ako využiť feng šuej vo svoj prospech

Doma síce zvyčajne netrávime najdlhšiu časť dňa, no malo by to byť miesto, kam sa radi vraciame a kde sa cítime príjemne. Miesto, ktoré nám dodá potrebnú energiu a vyvolá v nás pocity pohody a šťastia. Ak to tak nie je, je celkom možné, že radšej trávime čas v práci, v škole, vonku, v podnikoch atď., a domov chodievame len spať. No pre naše fungovanie cez deň je dôležitý aj dobrý spánok.

Či už bývame v prenajatom byte, dome alebo vo vlastnom, snažíme sa vytvoriť z neho domov. Pri jeho zariaďovaní sa riadime naším vkusom, aktuálnymi trendmi, necháme si poradiť od odborníkov alebo čerpáme inšpiráciu z kníh, časopisov či na internete. Obľúbené je aj staroveké čínske umenie feng šuej, ktoré vraj pomáha ľuďom žiť v súlade s prostredím, ale aj využiť priestor a energie, ktoré sa v ňom šíria, vo svoj prospech. Názov feng šuej v preklade znamená vietor a voda. Živly, ktoré môžu pôsobiť upokojujúco, ale vedia pocity aj rozbúriť. V princípe feng šuej vietor vytvára pohyb, nový impulz, novú myšlienku či nápad, ktoré rýchlosťou blesku vyletia do sveta. Voda ich zachytí, rozvinie a dá im hĺbku a určí smerovanie.

Správne umiestnenie budovy, rozmiestnenie miestností, ale najmä usporiadanie nábytku a farieb v domácnosti majú podľa feng šuej vplyv na naše pocity. Ak nie sú v súlade s učením, môžu na nás pôsobiť rušivé vnemy.

Pri bývaní sa v prvom kroku zamerajte na správny výber lokality a bytu, v tom druhom na jeho zariaďovanie. Tu je pár tipov, ktoré radí feng šuej.

  1. Feng šuej a hlavný vchod

Vchod do bytu či domu je dôležitou časťou vášho príbytku, od neho závisí, či dobrá energia Chi bude prúdiť v v dome alebo z neho hneď odíde. Ideálne je, ak sa vchodové dvere otvárajú dovnútra a po vstupe do chodby by ste mali vidieť niečo príjemné, napr. kvety, knihy, obraz či umelecké doplnky. Ak je oproti vchodu stena, zaveste na ňu obraz, ktorý vo vás vyvoláva pozitívne pocity. Zrkadlo na ňu nevešajte, dobrá energia by sa mohla odraziť a vyjsť zase von z domu.

  1. Feng šuej a tvar miestností

V tomto prípade platí, že na nás priaznivo vplývajú pravidelné tvary. Akákoľvek nepravidelnosť môže vyvolať disharmóniu a nepríjemné pocity. Ak máte v byte miestnosť nepravidelného tvaru, nie je to problém, môžete ju opticky rozdeliť napríklad zrkadlami alebo vhodným umiestnením nábytku či kobercov, a tým dosiahnuť pravidelný tvar.

  1. Feng šuej a spálňa

V spálni trávime najviac času zo všetkých miestností v domácnosti a keďže počas spánku sme najviac zraniteľní, mali by sme spálňu zariaďovať obzvlášť pozorne. Počas noci oddychujeme, načerpávame energiu, ale spálňa je aj miestom  intímnych vzťahov. Ideálnym umiestnením pre spálňu je juhozápadná časť obydlia. Tento smer totiž ovplyvňuje partnerstvo a vzťahy. V spálni by mali byť tabu akékoľvek elektrické spotrebiče ako televízor či počítač. Zrkadlá v spálni neprekážajú, pozor však na ich umiestnenie. Nemali by odrážať posteľ, lebo môžu spôsobiť problémy vo vzťahu. Čo sa doplnkov týka, riaďte sa svojím vkusom. Podľa feng šuej však romantiku a lásku podporia rôzne symboly šťastia a lásky, obrazy alebo sošky. Aj tu však platí, všetko s mierou.

  1. Feng šuej a posteľ

Posteľ je veľmi osobný a intímny kus nábytku. Umiestnená by nemala byť priamo oproti dverám tak, aby vaše nohy smerovali von z miestnosti, rovnako by totiž mohla uniknúť dobrá energia. Ideálne je, ak je jej záhlavie umiestnené pri pevnej stene, ktorá je jej oporou. Ak hľadáte vzťah, prístupná by mala byť z oboch strán. Ak ho už máte, dbajte na to, aby boli vaše časti postele prepojené. Avšak, spoločné záhlavie a dva samostatné matrace nie sú správnym riešením. Môžu totiž vyvolávať dojem spojenectva len naoko. Ak chcete mať z praktických dôvodov oddelené matrace, je lepšie, ak sú aj postele vedľa seba dve, opticky môžu byť prepojené napríklad spoločnou prikrývkou.

  1. Feng šuej a obývačka

Obývačka je miestom stretávania sa a interakcií s ľuďmi. Prvým krokom k pozitívne zariadenej obývačke je čistota a poriadok. Pokiaľ je miestnosť preplnená, môže prísť k zablokovaniu energie. Nábytok by mal byť umiestňovaný do kruhu, skvelou voľbou sú rohové sedačky a sedačky do tvaru písmena U. Zdravie do domácnosti prinesie dostatok črepníkových rastlín umiestnených v obývačke.

  1. Feng šuej a kuchyňa

Kuchyňa spája rodinu, preto by mala byť pozitívne ladená. Pocity šťastia vo vás vyvolá, ak je svetlá, vzdušná a priestranná. Mal by v nej byť poriadok a všetky zariadenia vrátane hodín by mali správne fungovať. Keďže varenie je symbolom peňazí, odporúča sa za horáky (či už elektrické alebo plynové) umiestniť zrkadlo alebo lesklý predmet, aby sa zdvojnásobil ich počet. Viac horákov = viac peňazí.

  1. Feng šuej a kúpeľňa

V kúpeľni dochádza k rôznym premenám, jej poslaním je vnútorná aj vonkajšia očista tela, preto by energia Chi mala kúpeľňou prúdiť rýchlo a nestagnovať v nej. Vhodné je mať v nej okno. Kúpeľňa je však podobne ako kuchyňa symbolom peňazí. Ak o ne nechcete prísť, zariaďujte kúpeľňu starostlivo. Ak je oproti vstupným dverám, umiestnite do nej zrkadlo tak, aby odklonila energiu Chi do priestoru. Pokiaľ z kuchyne alebo z postele v spálni vidíte priamo do kúpeľne, majte dvere vždy zatvorené.

  1. Feng šuej a farby

Učitelia feng šuej dospeli k systému usporiadania piatich elementov, ktoré majú svoje farebné vyjadrenie. Drevo, oheň, zem, kov a voda sú prvky, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Každému prislúchajú isté farby aj svetová strana. Ak sa spoja, podporia tvorivú energiu. Pri voľbe farebnosti interiéru je preto najlepšie podporiť miestnosť farbami, ktoré zodpovedajú svetovej strane, do ktorej je orientovaná. Do úvahy však treba brať aj funkciu miestnosti a aj vkus a pocity, ktoré v nás farby vyvolávajú.

Cieľom feng šuej je dosiahnutie rovnováhy medzi silami jing a jang, dvoma protikladnými, ale dopĺňajúcimi sa silami. Jin je čierne a predstavuje niečo negatívne, jang je biele a pozitívne. Rovnako však symbolizujú ženu a muža, a teda sa navzájom ovplyvňujú. Feng šuej je spojením umenia a vedy, vychádza z astrológie, ekológie, estetiky, filozofie a interiérového dizajnu.

S feng šuej súvisia rôzne predmety, „pomôcky“, ktoré vám môžu vyčariť z vášho domu či bytu domov podľa predstáv. Patria k nim aromalampy a vonné tyčinky, čínske mince, lapače zlých snov, stromčeky šťastia, zvonkohry, liečivé kamene či sošky bohov, zvierat alebo Budhu. Hlavné je ale brať všetko s mierou a neurobiť si z domova svätyňu.

Či už feng šuej veríte alebo nie, hlavné je, aby ste sa cítili doma príjemne a spokojne. A najmä sa riaďte svojimi pocitmi a vkusom.