Nevesta – jedinečný skvost

Nevesta, žena, ktorá sa akoby švihnutím čarovného prútika stáva magicky krásnou, kráľovsky obdivovanou a v očiach ženícha jedinečným skvostom. Ruku na srdce, nesnívali ste ako malé dievčatko o tom dni, keď spoznáte svojho princa a po zaznení svadobných zvonov už bude iba váš? Krásne rozprávkové šaty, perfektné líčenie, dokonalosť. Otvára sa pred vami nepoznaný kúzelný oriešok a vy s nervozitou i úsmevom očakávate, čo z neho vypadne.

Aj taká je svadba, také je manželstvo. Možno sa pýtate, ako by mala vyzerať dokonalá nevesta. Určite netreba popierať zladenosť doplnkov, topánok, líčenia. No tento kúzelný deň je tiež plný povier a mýtov. Podľa niektorých z nich by si mala nevesta vziať niečo nové, niečo staré, jednu modrú vec a niečo požičané Ak by kedysi nevesta na niečo z tohto zabudla, tak by uverila, že ju čaká v manželstve len smola Dnes je to však troška iné. Na tieto tradície sa neraz zabúda alebo sa vedome vypúšťajú. O týchto zvykoch ste už možno počuli, ale snáď už menej známe vám je to, čo jednotlivé detaily znamenajú. Starú vec si nevesta berie kvôli tomu, aby nezabudla na svoje korene, na rodičov, domov, kde vyrastala.

Najčastejšou voľbou je krajkovaná vreckovka po babičke alebo vzácny rodinný šperk. Symbolom vstupu do novej etapy života sa stáva nový predmet, ktorým sa nevesta doplnila. Toto však problémom nebýva, pretože nového má na sebe vždy najviac. Či už je to spodná bielizeň alebo topánky. Zvyk tiež hovorí o tom, že spodnú bielizeň daruje pred svadbou neveste ženích a ona jemu košeľu. A prečo by mala mať nevesta na sebe niečo modré? Modrá je pre ňu znakom šťastia. Klasicky sa používajú modré podväzky. No môže ísť aj o modrú výšivku na šatách alebo kamienok v šperku, kvety vo vlasoch či na závoji a pod. Posledným z tradičných predmetov je predmet požičaný. Do úvahy sa však neberú požičané šaty, lebo za ne zaplatíte, nejde o nezištnú pôžičku. Riešením môže byť požičaný doplnok od kamarátky alebo sestry.