Masívne postele

Posteľ je dominantným prvkom každej spálne. Trávime v nej priemerne osem hodín denne, spíme, milujeme sa, leňošíme, hráme sa s deťmi… Kvalita spánku ovplyvňuje náš zdravotný stav ako aj náladu počas celého dňa, pretože ak sa budíme dolámaní, celý deň sme mrzutí, nervózni a unavení. Mnohí z nás výber správnej postele podceňujú, čo nie je správne, keď vezmeme do úvahy, že posteľ kupujeme raz, možno dvakrát za život a strávime v nej takmer tretinu života.

Súčasná doba nám ponúka na výber rôzne materiály, z ktorých sú postele vyrábané, či už kov alebo drevo-trieska a kvalitné drevené postele sme donedávna, v modernej dobe plnej kovu a plastu, nachádzali len u starých rodičov či chalupách. Charakteristická vôňa dreva, pohodlie a kvalita skúšaná rokmi nás však ovplyvnila a väčšina z nás sa opäť vracia v obľúbenému drevu v podobe postelí z masívu.

Masív je súvislé, nedelené drevo, na ktorom je vidno, ako strom rástol, letokruhy, textúru dreva. Postele z masívu sú vyrábané z rôznych druhov drevín ako je mäkší smrek alebo borovica alebo z tvrdšieho dreva, napr. buk a dub.

V našich zemepisných šírkach je najviac využívané smrekové drevo, ktoré je obľúbené pre svoju cenu, nižšiu hmotnosť a zaujímavú kresbu štruktúry dreva. Jeho charakteristická svetlá farba umožňuje ďalšie povrchové úpravy. Viditeľné plochy dreva sú pred úpravami ,,kartáčované“, čím dochádza k vytvoreniu reliéfneho povrchu pre lepší finálny efekt.

Naopak, dubové drevo patrí medzi najkvalitnejšie dreviny. Vyniká najmä svojou textúrou a tvrdosťou. Postele vyrobené z dubového dreva predstavujú najvyššiu kvalitatívnu a funkčnú triedu nábytku a pri dobrej starostlivosti môžu dubové postele vydržať aj niekoľko generácií. V kvalitných posteliach nie sú použité skrutky, ale špeciálne spoje, pretože skrutky by sa mohli časom uvoľniť a postele vŕzgať. Umožňuje to aj ľahšiu manipuláciu s posteľou.

Okrem vyššie spomínaných masívnych postelí sú stále obľúbené aj čalúnené postele, ktoré môžu vďaka efektne zvolenej látke ozvláštniť vašu spálňu a prispieť k pohodliu, oddychu a krásnym snom. Dobrou správou pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť či drevo alebo látka, je ponuka postelí, ktoré sú kombináciou týchto dvoch obľúbených materiálov.

Výrobcovia dnes ponúkajú možnosť vytvorenia si vlastnej postele, zákazník si môže navrhnúť vlastný rozmer postele, použitý materiál alebo látku na čalúnenie. Mnohým ľuďom nevyhovujú klasické rozmery postelí, či už ich šírka, dĺžka alebo aj výška. Správna dĺžka postele by mala byť cca o 20cm viac, ako je výška človeka, výška postele zasa cca 50cm, pre pohodlné vstávanie. Šírka postele je pri jednolôžkových posteliach zvyčajne 90cm, pri manželských od 140cm o 180cm.

Záleží vždy len na vás, aký štýl preferujete. Ale prečo nezaviať do našich moderných domovov trochu tepla napr. v podobe postele z masívu?