Kde a ako ušetriť v domácnosti

Slovo „šetrenie“ počujeme snáď z každej strany. Viete koľko môžete ušetriť na energiách v domácnosti? Prinášame Vám prehľad spotreby elektrickej energie spotrebičov bežne využívaných v domácnosti.
Prvé a veľmi podstatné pravidlo je, že výmenou starých spotrebičov za nové vieme ušetriť nemalé množstvo finančných prostriedkov do rodinného rozpočtu.

Najväčším spotrebičom a aj najväčším požieračom elektrickej energie je chladnička a mraznička nakoľko je v plnej prevádzke nonstop 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Spotreba novej chladničky s mrazničkou oproti staršiemu typu je nižšia až o 60%, samozrejme záleží aj od ďalších faktorov, ako je umiestnenie spotrebiča /nesprávne je umiestnenie pri tepelnom zdroji napr. radiátor, umývačka riadu, sporák, slnečné miesta v byte/, údržba a energetická trieda, ktorá je veľmi dôležitým faktorom spotreby.

Energetická trieda kombinovaných chladničiek:

A+++ priemerná ročná spotreba 30 eur.
A++ priemerná ročná spotreba 40 eur.
A+ priemerná ročná spotreba 48 eur.
A priemerná ročná spotreba 58 eur.

Medzi značný požierač elektrickej energie sa radí i osvetlenie. Popri klasickej už menej používanej žiarovke sa do našich domácností dostali šetrnejšie žiarivky a LED žiarovky. Tieto sú oveľa úspornejšie, ako klasická žiarovka. Vstupná cena pri žiarivkách a LED žiarovkách je síce vyššia, ale pri počte hodín svietenia sa klasická žiarovka nedá porovnávať. LED žiarovku môžeme zaradiť na prvé miesto v úspornosti, či už počtom hodín svietenia /až 30.000/,veľmi nízkou spotrebou energie, ale aj šetrnosti voči životnému prostrediu, nakoľko neobsahuje ťažké kovy a ortuť. U žiarivky môžeme počítať s výdržou približne 8.000 hodín svietenia a pri klasickej žiarovke len maximálne 1.000 hodín. V porovnaní klasickej žiarovky a úspornej LED žiarovky ušetríte až 80% el. energie.

Šetrné umývanie riadu, možno Vám napadne, že umývačkou riadu to určite nebude, ale mýlite sa. Dnešné šetrné umývačky riadu dokážu ušetriť veľké množstvo vody v porovnaní s klasickým umývaním riadu. Spotreba vody pri klasickom umývaní riadu ručne, môže byť až do 50 litrov vody na jedno umývanie. Umývačka to dokáže aj s 8 litrami a nízkou spotrebou elektrickej energie.

Zopár ďalších rád s ktorými ušetríte:

– Do rýchlovarnej kanvice dajte len toľko vody, koľko reálne potrebujete, ušetríte tým el. energiu a     samozrejme vodu.
– Pri pečení/varení používajte rozmrazené suroviny, urýchlite tým bod varu a ušetríte el. energiu.
– Pravidelným čistením rúry na pečenie ušetríte el. energiu, neotvárajte často dvierka rúry, pozorujte pokrm cez vyčistené dvierka.
– Varenie na plyne je oveľa úspornejšie ako sklokeramické platne.
– Používaním pokrievok pri varení ušetríte až 40% energie.
– Pri praní nepoužívajte program predprania, účinnosť je zanedbateľná, ale spotreba vody a energie určite nie.