Horoskopy vychádzajú z astrologického rozloženia planét. Poznáte trináste znamenie zverokruhu?

Astrologické prvky horoskopov, ktoré sa na výpočty používajú dodnes boli využívané už v starovekej Indii okolo roku 3000 pred Kr. Ovplyvňujú planéty skutočne naše životy?

Horoskopy vychádzajú z astrologického rozloženia planét a ďalších astrologických prvkov. Podľa postavenia planét v okamihu nášho narodenia môže astrológia určiť, ktoré planéty nás v živote ovplyvňujú. Astrologické domy zas upresnia jednotlivé sféry života.

Horoskop teda vychádza z akéhosi schematického obrazca v ktorom sú zakreslené dôležité astrologické body  v konkrétnom časovom vymedzení a mieste, ktoré najčastejšie predstavujú dátum a miesto narodenia. Každá planéta totiž predurčuje charakteristické vlastnosti.

Horoskopy predstavujú dôkladné pozorovanie a meranie pohybov planét a súhvezdí, ktoré prechádzajú cez jednotlivé znamenia zverokruhu. Prioritne slúžia na určenie charakteru osoby a poukazujú na pravdepodobné tendencie nasledujúcich období. Horoskop nemá tendencie presne uhádnuť budúcnosť (čo sa nám stane a neminie nás), ale naznačuje oblasti v ktorých by sa nám malo dariť a v ktorých naopak nie, kedy môžeme očakávať lepšie a kedy horšie dni v jednotlivých životných oblastiach.

Samozrejme, nájde sa veľké množstvo skeptikov ľudí, ktorí horoskopy a ich pravdivosť považujú za úplnú hlúposť a nezmysel. Svoje presvedčenie obhajujú pomocou viacerých tvrdení: napr. astrológia je založená iba na placebo efekte (jedná sa len o „sebanaplňujúce proroctvo“), moment narodenia ako určujúci bod (dátum samotného počatia je podľa nich dôležitejší ako dátum pôrodu, ktorý sa dá ovplyvniť umelým vyvolaním pôrodu či cisárskym rezom), rozdielne osudy dvojičiek (dvojičky sa narodia takmer v tú istú dobu a ich osudy sú napriek tomu rozdielne) a ďalšie.

Napriek tomu, mnohí ľudia nedajú na horoskopy dopustiť a denne ich vyhľadávajú, aby sa dozvedeli čo by im nasledujúce hodiny, dni a týždne hviezdy predpovedajú, na čo si majú dávať pozor, alebo v akej sfére života sa môžu cítiť sebavedomejší – lebo im jednoducho hviezdy prajú.

Paniku a rozhorčenie medzi ľuďmi, ktorí nedajú na horoskop a astrológiu všeobecne dopustiť vyvolal začiatkom roka 2016 článok NASA, ktorý mnohým milovníkom horoskopov vyvrátil základný poznatok – v akom znamení zverokruhu sa narodili.

Článok, ktorý zverejnila NASA na stránke NASA SpacePlace bol pôvodne určený deťom a vysvetľoval rozdiel medzi astronómiou, ktorá je veda zaoberajúca sa vesmírom a astrológiou, ktorá tvrdí že vie predpovedať ľudský osud na základe dátumu a miesta narodenia.

V článku vysvetľovali dôveryhodnosť horoskopov a astrológie, pričom nezabudli podotknúť, že obloha sa za 3000 rokov zmenila a os Zeme posunula. Poukázali aj na to, že v období, kedy Babylončania vytvorili zverokruh, ho rozdelili na 12 rovnakých častí. Súhvezdí bolo síce v skutočnosti 13, ale rozhodli sa zámerne jedno vynechať, aby bol zverokruh zosúladený s 12-mesačným kalendárom ktorý používali a bol založený na fázach mesiaca. Poukazujú aj na mylnú predstavu Babylončanov, ze všetky majú rovnaké veľkosti a tvary a všetky sú zosúladené so Slnkom počas rovnako dlhej doby.

Čo však vyviedlo milovníkov astrológie, znamení zverokruhu a horoskopov najviac bolo vyjadrenie, že okrem dvanástich známych súhvezdí mieri táto línia počas dobu 18 dní aj na vynechané trináste súhvezdie zverokruhu, ktoré sa nazýva Hadonos.

Dátumy znamení NASA (podľa astronomických výpočtov):

Kozorožec 21.1 – 16.2

Vodnár 17.2 – 11.3

Ryby 12.3 – 18.4

Baran 19.4 – 13.5

Býk 14.5 – 21.6

Blíženci 22.6 – 20.7

Rak 21.7 – 10.8

Lev 11.8 – 16.9

Panna 17.9 – 30.10

Váhy 31.10 – 23.11

Škorpión 24.11 – 29.11

Hadonos 30.11 – 17.12

Strelec 18.12 – 20.1

 

označenie:  ,