Čo robiť v záhrade, keď je vonku zima a sneh?

Zimné mesiace sú obdobím, počas ktorého aj najzarytejší milovníci záhrady radšej zostávajú v pohodlí domu. Mráz a sneh však nie sú dôvodom, aby ste prestali myslieť na obľúbený koníček. Prečítajte si naše tipy.

Plánujte

Zima, sneh, šálka čaju a pohľad spoza okna – pre niekoho dokonalá romantika, pre záhradkárov odrátavanie týždňov do prvého jarného presádzania. Práve naň sa však počas zimy môžete zamerať, a to prostredníctvom plánovania.

Ako prvé si spočítajte straty za uplynulý rok a premyslite si, aké záhradné náradie budete potrebovať. Zima je ideálnym časom na nákup rýľov, lopát a ďalšieho príslušenstva.

Okrem nákupov môžete naplánovať aj konkrétne kroky, ktoré chcete na jar realizovať – užitočné nákresy novej podoby vašej záhrady si môžete urobiť ručne, a dokonca aj cez online aplikácie.

Strihajte

Ak už vyjsť von, tak v predjarí a so záhradnými nožnicami v rukách. Opadané lístie vám umožní, aby ste sa bez problémov dostali aj na miesta, kde by to cez jarné či letné mesiace nebolo práve jednoduché.

Po tom, ako sa vyšantíte, však nezabudnite na vaše stromy a kry. Rany po reze sa hoja zvyčajne dobre, no nesprávne urobený rez môže byť nebezpečný. V prípade, že si nebudete istý, zahľaďte rany a ošetrite ich štepárskym voskom či iným prípravkom.

Pomáhajte zvieratám

Pri pobyte v interiéri myslite aj na tých, ktorí musia znášať vplyvy počasia vonku. Uľahčiť zimu môžete jednak domácim, ale aj divokým zvieratám. Ak nejakým spôsobom vylepšíte psovi búdu, určite neurobíte chybu.

Rovnako môžete z pohodlia domova vyrábať aj vtáčie búdky, prípadne kŕmidlá. Drobné, no o to precíznejšie práce, pomôžu prečkať zimu nielen sýkorkám a drozdom, ale aj vám.