Ako si zútulniť balkón či terasu

Chýba vášmu balkónu šmrnc a atmosféra? Potrebuje vaša terasa trochu oživiť? Tých pár metrov štvorcových vo vašom novom byte, ktoré vám dovoľujú vyjsť na chvíľu von, na čerstvý vzduch, by nemali zostať zanedbané! Doprajte tomuto vzácnemu priestoru trochu renovácie – použite zásoby vašej kreativity a fantázie. Niekedy stačí naozaj málo!

Prvý, odvážny krok k útulnému balkónu

Ako teda vytvoriť z balkóna oázu pokoja, kam po dlhom dni prídete načerpať energiu? V prvom rade nerobte z terasy alebo balkóna sklad. Mnoho ľudí využíva balkón ako úložný priestor, kde majú odložené lyže, mopy, vedrá, staré škatule a iné nepotrebné veci, ktorými nechcú zapĺňať byt. Buďte radikálny a balkón najprv upracte! Asi nebude pre vás lákavá predstava tráviť letný večer s pohárom vína v ruke medzi neporiadkom.

Nebojte sa experimentovať!

Keď príde rad na nábytok, nemusíte sa nutne držať pravidla, že na balkón patria len klasické exteriérové kúsky – lavičky, ratanové kreslá či biele plastové stoličky. Skúste niečo nové a nekonvenčné! Niečo, čo vás vždy príjemne naladí a vaše návštevy prekvapí. Pouvažujte o závesnom nábytku na lanách, alebo kúpte sedacie vaky rôznych veľkostí či poproste vašu babku o pár retro kúskov stoličiek a taburetiek. Môžete si na ne potom našiť vankúšiky podľa vašich predstáv.

Dajte balkónu štýl!

Dolaďte vašu terasu do tých najmenších detailov! Chcete sa cítiť ako v Provensálsku? Kúpte si rustikálne doplnky, nábytok zvoľte vo farbe bieleho dreva a do kvetináčov posaďte levanduľu. Alebo chcete niečo svieže? Preneste sa do prímorského mestečka vďaka svetlomodrej farbe, bielym doplnkom a detailom s pásikovým vzorom v modro-bielej farbe. Sem-tam ako dekoráciu položte mušle, alebo sklenenú fľašu naplnenú pieskom. Aby ste zdôraznili cestovateľskú atmosféru, zaveste na stenu starodávny ďalekohľad, alebo námornícku mapu. Ak od balkónu očakávate relax ako na chalupe, tak si z neho vytvorte malú záhradku. Začnite pestovať drobné ovocie a zeleninu v drevených či plechových kvetináčoch, na stôl postavte starú petrolejovú lampu a dokončite to drobnými doplnkami vo vidieckom štýle.

Vytvorte si svoj raj na zemi…

Osviežte vašu terasu v novom byte tak, ako vám to je blízke. Na zútulnenie priestoru perfektne poslúžia sviečky a svietniky, lampióny, rôzne textílie v podobe vankúšov, vakov na sedenie a závesov. A čo dodáva balkónu tú atmosféru prírody sú práve rastliny! Investujte do pár kvetov, drevín a malých stromčekov, napríklad do bonsajov. Hneď sa budete cítiť ako na záhrade z ktorej nebudete chcieť odísť. A pri tom všetkom sa určite držte filozofie minimalizmu, pretože už po stáročia platí, že menej je viac. Najmä v takých malých priestoroch ako sú balkóny.

označenie:  ,