Ako farby na stenách ovplyvňujú vaše pocity z nového bytu?

Váš sen sa stal konečne skutočnosťou a ste majiteľom nového bytu? Blahoželáme. Zrejme nastala chvíľa rozhodnúť sa, ako si svoje nové bývanie zariadiť tak, aby ste sa v ňom cítili bezpečne a pohodlne. Tešíte sa na to, že si svoj byt zariadite výhradne podľa vášho vkusu a nikto vám do toho nebude rozprávať? Neviete sa dočkať toho, ako si fádne biele steny vymaľujete  a bytu vdýchnete nový život? Zamysleli ste sa však nad tým, ako jednotlivé farby stien vplývajú na vás?

Či a ako ovplyvňujú jednotlivé farby pocity z nového bytu vám teraz radi priblížime, aby ste neurobili krok vedľa a cítili sa doma skutočne komfortne. Je nepochybné, že farby existujú na to, aby nám spríjemňovali život a pohľad na svet. Pri zariaďovaní bytu je dobré s nimi narábať radšej opatrnejšie. Farebné steny totiž majú schopnosť aktivovať, alebo naopak, tlmiť aktivitu vášho mozgu, čím vplývajú na naše emocionálne rozpoloženie. Skôr by ste sa teda mali sústrediť na to, či je farba vhodná pre daný priestor ako na to, čo je práve v móde. Napríklad pre optimisticky naladených ľudí, ktorý sú aktívni a cítia sa byť večne mladí je výborná oranžová či žltá farba a kombinácie s nimi. Nespútaní a sebavedomí ľudia pokojne môžu siahnuť aj po červenej, ktorá vyjadruje vášeň. Zaujímavosťou je, že pohľad na červenú stenu vyvoláva vyplavovanie adrenalínu a zvyšuje krvný tlak či spôsobuje zrýchlenie dychu. Preto by nebolo vhodné červenou farbou natrieť steny v miestnosti, kde máte chuť relaxovať. Pri rozhodovaní o tom, ktorú farbu kam umiestniť treba brať na vedomie, že teplé a sýte farby miestnosť opticky zmenšujú.

Aké farby sú najvhodnejšie do jednotlivých miestností? Keďže ide o nový byt, nepredpokladáme, že si v ňom budete steny natierať už u pol roka. Ako teda zvoliť farebné kombinácie čo najvhodnejšie?  Pozrime sa najskôr do vašej obývačky. Ako sme už spomenuli, tak sýte farby miestnosť opticky zmenšujú. Ak je miestnosť naozaj malá, siahnite po svetlých odtieňoch, aby ste nemali pocit, že na vás steny padajú. Do obývačky väčších rozmerov si môžete dovoliť aj tmavšie farby. Vhodnou farbou do tejto miestnosti je žltá, ktorá sa ľahko kombinuje s inými farbami. Do spálne sú vhodné farby, ktoré mozgovú aktivitu skôr utlmia, aby sme si tam oddýchli a zrelaxovali. Nič nepokazíte svetlomodrou, bledofialovou, či jemnou zelenkavou farbou. Do kuchyne sa výborne hodia svieže farby, ktoré podnecujú chuť do jedla, naopak, modrá farba váš apetít utlmuje. A čo detská izba? No, samozrejme, spýtajte sa vašich ratolestí, aká farba by sa im páčila. Určite vás radi navedú tak, aby sa v svojej novej izbe cítili dobre. Vyvarujte sa však, ak máte hyperaktívne deti, červeným, či sýtym oranžovým odtieňom.

Ak ste sa už rozhodli pre farby stien vášho nového bytu, dolaďte k nim už len vhodný nábytok a nám ostáva zaželať vám krásne bývanie.

označenie:  , ,